Kontakt

YES-regionaktörerna jobbar i olika hall av Finland i utvecklingsbolag, utbildningssamkommuner, NTM-centralerna och företagarorganisationer.

Riksomfattande YES rf i Helsingfors koordinerar och stöder Finlands YES-regionnätverk.

Riksomfattande YES rf
Kuortanegatan 2
00510 Helsingfors

Vid beställning av material för UF-studieprogrammen kontakta: info@nuoriyrittajyys.fi.

Riksomfattande YES

Sanna Lehtonen
verksamhetsledare
sanna@yesverkosto.fi
045 357 2716
LinkedIn
Twitter

Leea Simola
kommunikationschef
leea@yesverkosto.fi
050 346 2496
LinkedIn 

Eeva Korhonen
projektarbetare (YES Lukiot työelämään)
eeva@nuoriyrittajyys.fi
045 104 4677
LinkedIn

Elli-Noora Lassy
Utbildningschef
elli-noora@yesverkosto.fi
050 341 8572
LinkedIn
Twitter

Rose-Marie Kumpulainen
projektassistent
rose-marie@yesverkosto.fi

 

Styrelsen för Riksomfattande YES rf: Ordförande: Lauri Kurvonen, OAJ, lauri.kurvonen@oaj.fi, 020 748 9615. Vice ordförande:Krista Elo-Pärssinen, Perheyritysten liitto, krista.elo-parssinen@perheyritys.fi, 0400 254 004.

Medlemmar: Outi Dorsén (Finlands Näringsliv EK), Liisa Tenhunen-Ruotsalainen (Den Ekonomiska informationsbyrån), Virpi Utriainen (Ung Företagsamhet rf), Veli-Matti Lamppu (Företagarna i Finland), Tomi Alakoski (4H) och Susanna Aro (MTK).

YES-regionaktörerna

Maisa Kantanen
maisa.kantanen@mamk.fi
040 569 7899
YES Södra Savolax
Aalto-yliopisto Pienyrityskeskus

tyhjapallo300Minna Haasio
minna.haasio@sedu.fi
040 830 2458
YES Etelä-Pohjanmaa
Koulutuskeskus SEDU

Aila Katila
aila.katila@sedu.fi
040 503 4236
YES Etelä-Pohjanmaa
Koulutuskeskus SEDU

 

 

Ritva Oravuo
ritva.oravuo@kesyli.net
010 322 9452
YES Imatra
Etelä-Karjalan kesäyliopisto

 

Anne Määttä
anne.maatta@kamk.fi
044 7101 400
YES Kainuu
Kajaanin ammattikorkeakoulu

Heli Mylly
heli.mylly@kao.fi
044 797 4651
YES Kainuu
Kainuun ammattiopisto

Päivi Salmela
paivi.salmela@edu.kokkola.fi
040 556 0725
YES Mellersta Österbotten
Kokkolan kaupunki

kaisu_300Kaisu Kåla
kaisu.kola@edu.kokkola.fi
044 780 9515
YES Mellersta Österbotten
Kokkolan kaupunki

Birgit Eskelinen
birgit.eskelinen@keuda.fi
040 174 4432
YES Mellersta Nyland
Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä Keuda

Petrikki Tukiainen
petrikki@petrikki.fi
050 505 00 77
YES Mellersta Finland

maarit_300Maarit Koverola
maarit.koverola@cursor.fi
040 190 2545
YES Kotka-Hamina
Cursor Oy

Minna Tuukkanen
minna.tuukkanen@kouvola.fi
02 061 57279
YES Kouvola
Kouvolan kaupunki

tyhjapallo300Tiina Vainio
tiina.vainio@kinno.fi
02 061 56172
YES Kouvola
Kouvola Innovation Oy

inger_300Inger Aaltonen
inger.aaltonen@vaasa.fi
040 087 1480
YES Österbotten
Vamia

Nina Ingves
Utbildnings- och projektansvarig
nina@edite.fi
040 674 5292
YES Österbotten
Vamia


Leena Eskola
leena.eskola@oulu.fi
040 090 6103
YES Norra Österbotten
Oulun yliopisto, Oulun Eteläisen instituutti

Heikki Keränen
 (YES Lukiot työelämään -hanke)
heikki.keranen@ouka.fi
040 647 7143
YES Norra Österbotten
Oulun kaupunki, Sivistys- ja kulttuuripalvelut

jenni_300Jenni Rajahalme
jenni.rajahalme@prizz.fi
040 720 5755
YES Satakunta
Prizztech Oy

johanna_300Johanna Vainio
johanna.vainio@yrittajat.fi
050 358 8409
YES Egentliga Finland
Varsinais-Suomen Yrittäjät ry

Elna Jokinen
elna.jokinen@yrittajat.fi
040 576 4748
YES Egentliga Finland
Varsinais-Suomen Yrittäjät ry

Juhamatti Konttaniemi
juhamatti.konttaniemi@lapinamk.fi
040 6526 155
YES Lappi
Lapin ammattikorkeakoulu

 

 

 

YES bygger en framtid där alla unga
har en möjlighet till företagsamhetsfostran.
css.php